Her Eve Lazım: UHUVVET

Birden binler doğan, binlerin binlerce bir oluşturduğu ve birliğin sarsılmadığı bir kavram olmalı… Vardır muhakkak, bir düşünmeli… Doğru sonuca ulaşabildiysen eğer; birsin, berabersin, bizdensin. Bulamadıysan da bizdensin yeter ki tut elimizden. Bozulmasın dünyayı kucaklayan çember, bozulmasın o zincirin halkaları. Çünkü sensiz eksik kalırız, seninle varız, seninle biriz ve bütünüz.

​Son yıllarda sekteye uğrayan aile mefhumunun yaralı organları gibiyiz. Kimimizin bağışıklık sistemi zayıfladı hastalık kaptı, kimimiz genetiğin kurbanı olup ölümcül hastalıklara gark oldu. Kimimiz yara almadan sıyrıldı, kimimiz ömür boyu ilaca mahkûm edildi. Ama yine de vazgeçmedik yaşamaktan, ona ait olmaktan. Çünkü beni güçlü kılan öteki, ötekini güçlü kılan benim. Bizi biz kılan bir bağ var. Damarlarımızda aynı kanın aktığı bir yaşam zinciri var.

​Her gün birilerinin doğup birilerinin öldüğü bu ölümsüz zincirin bir dünyası var. Zira bizler kardeşliği yanı başımızda olmayan; aynı dili, aynı hayatı, aynı aileyi paylaşmadığımız bir peygamberden öğrendik. Öyle bir peygamber ki “komşusu açken tok yatan bizden değildir” öğüdünü dert edinmiştir. Günümüzde evrensel olan yaşam hakkı, ahlak yasaları ve dinlediğimiz müzikler bile yaşam standartlarımızı belirlerken ve etkilerken “kardeşlik hakkı”nın ne yazık ki hâlâ bir geçerliliği yok. Kardeşlik dediğimiz kavram, bulunduğumuz yerden kıtalara ulaşan hatta kıtaları aşan bir vicdan muhasebesidir. Unutmamıza ve bize unutturmalarına müsaade etmememiz gereken bir yaşam zinciridir.

​Bugün yaşadığımız dünyanın en büyük derdi olan mülteci sorununu yok saymak vicdanımıza vurulmaya çalışılan bir prangadır âdeta. Günümüzde aile bağlarının bile zedelendiği bir dünyada bu çemberi korumak, vicdanî yükümlülüğünü taşımak zor. Fakat kolay bir hayatı seçmektense zor olana talip olabilmeliyiz. Hâlâ iyi olan bir şeylerin uğruna savaşabilmeliyiz. O bayrağı yorulmadan, gerekirse paylaşarak kalbimizde taşıyabilmeliyiz.

İnsanın ve insanlığın ilk tohumudur aile. Çok duymuşuzdur fakat boşuna da söylenmemiştir. Sevgiyi de nefreti de ilk ailede öğrenir insan. Devamında saygıyı, paylaşmayı, ahlakı, görgüyü ve vicdanlı olabilmeyi. Bir kedinin başını okşayan, bir çocuğun da başını okşayamıyorsa orada yanlış bir şeyler var demektir. Çünkü sevgi ayrışmaz, ayrıştırılamaz. Yaratılanı, yaratandan ötürü sevmedikçe hakiki bir sevgiye ulaşmakta zorlanır insan. Bizleri her geçen gün bireyciliğe ve yalnızlığa iten yeni dünyada arkamıza dönüp bakmalıyız. Çünkü geçmişi olmayanın geleceği de sıkıntılıdır. Körü körüne bağlanmanın ötesinde neyi, niçin sevdiğimizi bilmeliyiz. Hayatın anlamını insanda, doğada ve evimizde aramalıyız. Ne kadar bulabildiğimizden ziyâde bir zerrenin bile kıymetini bilmeliyiz.

​Merhum Fethi Gemuhluoğlu’nun bize yıllar öncesinde hatırlattığı bir başka peygamber öğüdü de “evvel refîk bade’ltarik”dir. Yani; “önce yoldaş sonra yol” demiştir. Dostluğun, kardeşliğin, yoldaşlığın, eşliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır bizlere. Bu yeni dünyaya, alışık olmadığımız ve hatta geleneğimize, kültürümüze, dinimize, ahlak anlayışımıza yabancı kalan bu dünyada bir yoldaş edinmeliyiz. Bu, evimizde anne-baba ve kardeşlerimiz, sosyal hayatımızda bir dostumuz, imanın yarısı olarak nitelendirilen evlilikte ise bir eş olmalı. Sahi hiç düşündük mü? Onlar olmadan ne kadar da eksik ne kadar da bîçareyiz.

​Geçtiğimiz günlerde internette karşılaştığım bir haberde Elon Musk’un doğum gününü yalnız başına ve gözyaşlarıyla kutladığından bahsediyordu. İşte yeni dünya bunun ötesinde değil. Ötesi zaten bize göre hiç değil. Biz hep yeniden bizim olana, bizden olana, sarılmaya devam edelim. Bir yarımı başka bir yarımla tamamlayarak bütünün güzelliğine mazhar olalım. 

​Sözün özü olarak da Ebu’l Hasan eş –Şazelî diyor ki:

“O kimseyi dost edin ki, yokluğunda seni arasın, neşenle neşelensin, kederinle mahzun olsun ve ona karşı bir hata işlediğin vakit kendi yapmış gibi hicap duysun…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: