Şimdi Biz Dost Muyuz?

Gelin birlikte düşünelim. Dost kelimesine mukabil kaç kişi tanıyoruz? Dost bizim için ne anlam ifade ediyor? Dostumuz için neleri göze alıyoruz? Gerçekten dostumuz var mı? Ya da arkadaşlarımızı dost mu sayıyoruz?

Evvela bu dost kavramını inceleyelim o zaman. Kelime, dilimize Farsçadan geçmiş. Sözlüklerde “Birini riyâsız ve samîmî duygularla seven, her bakımdan kendisine güvenilir kimse, enis.” anlamını taşıyor. Yazılı kaynaklarda ise ilk defa Atabetül Hakayık’ da geçiyor.

“İkiyken bir olmak” dosta tekabül ediyorken kaç kişiye dost diyeceğimiz mühim bir soru aslında. Bu kadar geniş kapsamlı bir kelime Türk Edebiyatının önemli isimleri arasında da çok önemli bir yere sahip. Bedri Rahmi Eyüboğlu “Dostluk” şiirinde açıklamış: Dostluk dediğin güzel bir kitap/ Hava gibi/ Su gibi/ Ekmek gibi/ Vazgeçilmez bir tad/ Sonuna kadar dayanmak şart/ Dostluk dediğin eşsiz bir kitap/ Sevmediğin sayfa varsa atla/ Kökünden yırtmak şart mı. Cahit Külebi ise “Dost” şiirinde: Bir gece habersiz bize gel/ Merdivenler gıcırdamasın./ Öyle yorgunum ki hiç sorma/ Sen halimden anlarsın/ Sabahlara kadar oturup konuşalım/ Kimse duymasın/ Mavi bir gökyüzümüz olsun, kanatlarımız/ Dokunarak uçalım.

Türk Edebiyatında dost deyince anmadan geçemeyeceğimiz bir diğer dostluk ise Hazreti Şems ve Hazreti Mevlana’ya aittir. Dostlukları kitaplara, filmlere şarkılara konu olmuş bir dostluktur. Şems’in dostluk üzerine söyledikleri ise kelimenin manasını açıklar niteliktedir: “Hakiki dost Allah gibi mahrem olmalıdır. Dostun çirkinliklerine, hoşa gitmeyen hallerine tahammül etmeli, hatasından incinmemelidir. Dosttan yüz çevirmemelidir, dosta itiraz etmemelidir. Nitekim rahmeti bol olan Allah kullarının ayıplarından, günahlarından, noksanlarından dolayı onlardan yüz çevirmez. Tam bir inayet ve şefkatle, onlara rızkını verir. İşte garazsız, ivazsız dostluk budur.”. Mevlana ise dost için: “Dost sanma şanlı vaktinde dost olanı. Dost bil gamlı vaktinde elinden tutanı.” Demiştir.

Bir dostum var benim. İki iken bir olduklarımdan. Tam da dostluk için söylediği bir söz hep aklımda. “İsin yanında gezersen is, misin yanında gezersen mis kokarsın” der. Biraz inceleyince insan dostun ne kadar önemli olduğunu bir daha anlıyor aslında. Öyle ya dost bizim için ayna ise, o nasılsa bizde öyleyiz demektir.

O zaman durup bakalım biraz. Dostlarımızla bir olabiliyor muyuz? Acısını acımız, sevincini sevincimiz gibi yaşayabiliyor muyuz? Mesela çok mutsuz bir günümüzde çalan telefonda duyduğumuz bir dost sesi kederimizi dağıtabiliyor mu? Dağıtmalı. İkiyken bir olacaksak, kahkahamızla, gözyaşımızla olmalı. Dostun eliyle her şey yoluna girmeli.

Hadi şimdi sen düşün. Mesela kalk bir dostunu ara. Halini sor. Onunla mutlu olduğunu hatırla. Şimdi bu yazdıklarımı okurken aklına gelen isim, evet tam olarak o isim. Şanslıysan isimler. Hatta bu yazıyı paylaş onunla, onlarla. İki iken bir olduğunuzu söyle. Kırgınsan da kızgınsan da bilsin. Çünkü siz, biz aslında hepimiz dostumuzla güzeliz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: