Kutup Macerası (Eight Below)

Kutuplardan içimizi ısıtacak samimi bir hikâye… Sekiz kızak köpeğinin hayatta kalma mücadelesi ya da bir keşif rehberinin çalışma arkadaşlarınıdiğer bir değişle köpeklerini kurtarma çabası… Nereden bakarsanız bakın her açıdan bize öğreteceği çok şeyi olan bir film,Kutup Macerası.

Film, gerçek bir hikâyeden esinlenerek ortaya çıkıyor. Bu olay, 1958’de Antarktika’daki Japon kâşiflerin başından geçmiş. Hikâye ilk olarak, 1983 Japon yapımı olan “Nankyoku Monogotari” yani “Antarctica” adlı filme konu oluyor. Daha sonra Amerikalı yapımcılar tarafından tekrar çekiliyor ve işte Kutup Macerası… Filmin senaristliğini DavidDigilio, yönetmenliğini ise Frank Marshall yapıyor. Başrollerde Paul Walker, JasonBiggs, Bruce Greenwood ve sekiz muhteşem sevimlilikteki kızak köpeği var. Filmler aynı konuyu anlatsa da Kutup Macerası’nın nispeten daha naif, eğlenceli ve sonunun daha mutlu olduğunu söyleyebilirim.

Hikaye bir jeolog olan Dr. Davis Mc Claren’ın araştırma yapmak için Antarktika’daki ulusal bilim araştırma üssüne gelmesiyle başlıyor. Bu araştırma sırasında keşif rehberi JerryShaperd ve köpekleri Maya, Max, Shorty, Shadow, Dewey, Truman, İhtiyar Jack ve Buck; McClaren’a yardım ediyorlar. Keşif gezisi başarıyla tamamlanmış olmasına rağmen çıkan fırtına dolayısı ile en kısa sürede üssün terk edilmesi yönünde bir emir geliyor. Gelin görün ki üssün tahliyesini gerçekleştirecek olan uçağa sadece üste çalışan insanlar ve bazı ağır “önemli” ekipmanlar alınabiliyor. Duruma karşı çıkan ve hatta köpekleriyle kalmak isteyen Jerry’nin teklifleri reddediliyor. Jerry’i köpekleri almak için geri dönecekleri vaadiyle ikna ediyorlar fakat geri dönüş fırtına dolayısı ile gerçekleşemiyor. Diğer taraftan Jerry ayrılırken köpekler kaçmasın diye tasmalarını sıkılaştırıyor ve geri geleceğine dair onlara söz veriyor. Asıl hikâye bundan sonra başlıyor. Güney kutbu söz konusu olduğu için Şubat sonu kış başlangıcı olduğundan Ağustos ayına kadar Jerry’nin bağlı olduğu ekibin üsse geri dönmesi mümkün değildir. Bu yüzden Jerry dönmenin başka yollarını arar. İlk olarak keşfinin başarılı olmasında köpeklerin büyük katkısı olduğu McClaren’dan yardım ister. Fakat ne buradan ne de başka bir yerden sponsorbulamaz. Dışarıdan bakıldığında sekiz köpek için – bir de sıkı sıkıya bağlanmış tasmalarına ve tek başlarına geçirdikleri onca zamana rağmen – hayatta kalma ihtimalleri oldukça düşükken bu kadar çabanın gereksiz olduğu düşünülebilir. Fakat dostluk ya da arkadaşlık sadece insanlar arasında olan şeyler değil. Ve dosta verilen sözü yerine getirebilmek için tüm ihtimaller değerlendirilmeli, en ufak şansın peşinden koşulmalı. Jerry de bunu yapıyor. Üsse gittiğinde hiç istemediği bir manzarayla karşılaşabilirdi fakat her şeye rağmen aralarındaki dostluğu onurlandırmalıydı. Oraya gitmeliydi. Tüm çabalarının sonunda Jerry gitmenin bir yolunu bulur fakat aradan yaklaşık altı ay geçmiştir. Bence filmin en güzel kısmı köpeklerin bu altı ay boyunca neler yaptığını nasıl hayatta kaldığını anlatan bölümler. Bu bölümlerde köpekler değme oyunculara taş çıkartan bir performans sergiliyor. Özellikle Maya’nın liderliği ve diğerlerinin onun otoritesi karşısındaki duruşları, tavırları insanı etkiliyor. Diğer taraftan sorumsuzluğu ve yaramazlığı ile ön plana çıkan Max’in olgunlaşmasını izliyoruz bu bölümde. Köpeklerin hayatta kalmak için organize oluşlarını, birbirlerini nasıl kolladıklarını, yeri geldiğinde nasıl eğlendiklerini (özellikle kutup ışıklarıyla dansları harika) izlerken içten içe mutlu oluyorsunuz. Ama bu noktada bütün sevimliliklerine rağmen köpekler arasındaki iletişimin fazla kurgusal olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Burada belki filmin sonundan bahsetmeliyim ama bu büyük bir sürpriz kaçıran olacağı için yapmayacağım.

Sonuç olarak gördüğümüz şey mücadele ister dostlarımız için, dostlarımızla birlikte. Bu filmi izlerken köpeklere karşı olan sevginiz, hayranlığınız artabilir hatta bir köpeğinizin olmasını isteyebilirsiniz. Hazır duygularımız kabarmışken bize çok da uzak olmayan sokak hayvanlarını hatırlayıp kapınızınönüne bir kap su koyabilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: