Kız arkadaşım (My Girl)

​“Babanız bir cenazeci, anneniz cennette ve büyükanneniz bunak olduğunda; sizi anlayan bir arkadaşınızın olması iyidir. Bu arkadaşınız erkek olsa bile…” filmin afişindeki bu cümlenin anlattığı gibi bir ortamda yaşayan bir kızın büyüme serüvenine tanıklık edeceğiz filmi izlerken. Her ne kadar film bizim kültürümüzden farklı olsa da izlerken yaşa bağlı olan duygusal yoğunlukların evrensel olabileceğini öğreniyoruz aynı zamanda.

​My Gril yani Kız Arkadaşım; 1991 Amerikan yapımı olan filmin yönetmeni Howard B. Zieff, senaristi LauriceElehwany. Başrol olan Vada Margaret Sultenfuss karakterini, Anna Chlumsky canlandırırken, Thomas J. Sennet rolünde “Evde Tek Başına” filmlerinden tanıdığımız Macaulay Culkinvar.  

​ Filmin ana karakteri olan 10 buçuk yaşındaki Vada,babası ve büyükannesi ile yaşar. Vada’nın babası Harry(Daniel Edward Aykroyd) cenaze hizmetleri yaparak para kazanmakta ve iş yeri olarak da evini kullanmaktadır. Burada cenaze hizmetleri derken biraz açmakta fayda var çünkü ölüm her kültürün parçası olsa da ritüeller değişiklik gösteriyor. O kültürdeki cenaze törenlerinde tabutun kapağı açık cenaze görülür halde tören yapıldığı için Harry de asıl olarak cenazelerin görünümlerini düzelterek (mumyalayarak) evinde törenleri yapar. Vada’nın annesi ise o doğduktan iki gün sonra ölmüş ve Vada bunun kendi suçu olduğunu düşünmüştür. Büyükannesi de bu yüzden Vada’ya bakmak için yanlarına taşınmış olsa da daha sonra kendi bakıma muhtaç duruma gelmiştir. Bu aileye daha sonra cenazelere makyaj yapmak üzere işe başlayan ShellyDeVoto (Jamie Lee Curtis) katılır. Geçirdiği tüm süreçlerde ise yakın arkadaşı Thomas J. tüm korkularına rağmen Vada’nın yanında olmaktadır. 

​Vada, her ne kadar cenaze işlerinin yapıldığı bir evde büyümüş olsa da ölümün ne olduğunu tam olarak anlayamaz. Ölümü anlamamış olabilir ama bu ölülerden korkmasına engel olmamıştır. Bu yüzden ölülerin ölüm nedenlerinin kendisinde de olduğunu ve ölmek üzere olduğunu düşünerek sürekli doktora gitmektedir. Çünkü arkadaşı Thomas J.’nin deyimiyle “ölülerden korkuyor bu yüzden de onlardan biri olmaya çalışıyor; düşmanını yenemeyeceksen onun safına geçmelisin.”Vada’nın bu durumunu ise babası görmezden gelir. Onun yazar olmak isteğini de görmezden gelmiş olsa da Vada bir yolunu bularak yazarlık kursuna gitmiştir. Yine Thomas J. çıkarımıyla bu yazar olma isteğinin altında yaz tatilinde de aşık olduğu öğretmenini görme isteği de vardır.  

​Vada, cenaze evinde büyümüş olsa da ölümü bilmeyen, öğretmenine aşık olduğunu söylese de aşkı bilmeyen, yazar olmak istese de yazmayı bilmeyen, en mutlu olduğu anların Thomas J.  ile birlikteyken olsa da bunu bilmeyen küçük bir kızdır. Bu filmi izlerken Vada’nın büyüdüğünü, bilmediği şeyleri acı çekerek öğrendiğini izleyeceğiz. Yine bu öğrenmeleri de Thomas J’ye borçlu olduğunu göreceğiz. Son olarak Vada’nın hislerini yazmayı öğrenmeye başladığı şiirle yazıyı sonlandırmak istiyorum:

Ağlayan söğüt dökülüyor yere gözyaşların

Neden ağlıyorsun çatık hep kaşların

Bir gün seni bırakıp gitti diye mi

Yanında kalmadığı için mi

Öyle bir günün mutluluğu mu hasretini çektiğin 

Senin gölgene sığınmıştı

Hiç solmaz sanmıştın kahkahası

Ağlayan söğüt sil gözyaşlarını 

Bir şey var yatıştıracak korkularını 

Sanıyorsun ki ölüm ayırdı sizi sonsuza kadar

Ama biliyorum o hep kalbinde olacak

Tüm arkadaşlarımızın kıymetini yanımızdayken bilmek dileğiyle…

Birisi “Kız arkadaşım (My Girl)” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: