Ahde Vefa

Geçenlerde radyoda dinlemiş olduğum bir şakının sözüne zihnim dikkat kesildi. Ahde vefa kalmadı/ dosta hasret yüreğim, diyordu şarkının sözü. Sonra düşündüm, nedir bu vefa? Tdk’ye göre, “Sevgiyi sürdürme, sevgi, dostluk bağı” vefadır. Bununla birlikte vefaya “Sevgiye sadık kalma, sevgiye bağlılık, sözünde durma…” gibi  anlamlarda yakıştırılmıştır. Sonra başka bir şey dikkatimi celb etti: Ahde vefa. Nedir bu “ahd”? Çok eskilere dayanıyor belki bu. Ruhlar yaratıldığı vakit Allah, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” diye sorunca ruhlar da “Rabbimizsin” cevabını vermişler. Dünyadaki uzun yolculuğa da çıkınca bu cevabın arkasında durmak lazım gelmiş. Peki, nasıl? Yaratılan ruh, hangi fıtrat üzere yaratılmışsa buna uygun fiiller sergilemeye yönelik bir “ahde vefa” elbisesi giymiş. Seviyor muyuz? O zaman bunu göstermek ve bunu göstermeye devam etmek lazım. 

Bizler tabiatımız gereği muhtaç varlıklarız. Sevmeye, sevilmeye, konuşmaya, anlaşılmaya, ilgiye… Bu ihtiyaçlar bazı ruhların birbirine muhabbetini de beraberinde getiriyor zannımca. Sevgi ve muhabbet de bir zaman sonra münasebetlerimizde tıpkı şarkı sözü içinde geçen “ahde vefa”ya ulaştırıyor bizleri. Muhabbet beslediklerimize karşı garip ve bir o kadar da anlamlı bir rabıta oluşturuyor ve biz de sevdiğimize, sevdiğimizin sevdiğine bu rabıtanın gereğince muamele ediyoruz. Çok geçmeden kendimizi “Vefa”nın sokağında buluyor ve hiç durmadan “ahd”imizi söylüyoruz. Peki, diğer bir soruyu sormak istiyorum. Gerçekten şarkı haklı mı? Bitti mi?! 

Kafamın içindeki binlerce soru ve bunların hiçbir yoruma sığamaması hali ile garip bir girdabın içinde dünya gemimi muhafaza etmeye çalışırken çok sevdiğim bir arkadaşım yanıma geldi. “ Arada bir kuru temizlemeye kıyafetlerimi verdiğim bir ağabey vardı. Uzun bir süre ondan haber alamadım. Geçenlerde de merak edip aradım ama yaklaşık iki hafta ulaşmam mümkün olmadı. Sonra o beni aradı, sesi çok yorgun geliyordu. Ameliyat olmuş.  Ben de bir ihtiyaç için değil sadece arada bir de olsa bir hukukumuz olduğundanhaber alamayınca merak ettiğimi, sadece bir ihtiyacı olup olmadığını sormak için aradığımı söyledim” dedi. Çok basit bir olay. Üzerinde durmaya bile değmez belki. Ama değer işte. Sadece birkaç kere selam verdiği bir insan olmasına rağmen arada zayıf da olsa bir arkadaşlık bağı kurduğu için bu muhabbete sadakat gösteriyorsa, değer. Böyle insanların adedi azalıyorsa, değer. Bütün değerlerin patır patır kendisini bıraktığı dünya boşluğunda bu ve buna benzer koca yürekler bir nimet gibi öpülüp başa konur, alınıp en yükseğe kaldırılır. 

Biz bir farklılık yapalım bu sefer. Kaybolan şeylerden değil,tükenmeye yüz tutsa da bazı şeylerin hâlâ var olduğundan bahsedelim ki kalbimiz yeniden fıtratının gereğini hatırlasın. Gaz zehirlenmesine maruz kalmışçasına yaşam mücadelesi veren ruhumuz bir anda irkilsin de titreyip kendisine gelsin. Bizler arkadaşımız olmasa dahi derdi olan birini hissettiğimizde yanına gidip soran insanlarız, tıpkı bir zamanların sadaka taşına ihtimam gösterdiğimiz gibi yeni usulle askıda ekmek/ askıda yemekle hâlâ insanlığını diri tutmaya çalışanlarız, iyi ve güzel olanın ne olduğu artık biraz daha flu olsa da gözlerimizi bu yaptığımız amellerle ovuşturarak hakikati istikrarla görme gayretinde olanlarız. Birilerince bir yerlerde “ben” merkezli bir yaşam şekli yakıştırılmaya çalışılsa da “Akledebileniz” ve fıtratımız gereğince dost bildiklerimize kalbi bağlılığımızda bir avuç insan olarak sebat edenleriz. 

Bir şeylerden sadece şikâyet ediyoruzdur belki, belki her şey yolundadır ama biz yolumuzda değilizdir. Deli gibi tüketim çılgınlığına ve değişen, hızla akan teknolojik gelişmelere takılmıştır hislerimiz ve  onlarda hızla değişiyordur. Bu sebeple bizler daha büyük adımlar bekliyoruzdur karşımızdakilerden, kim bilir. Belki kanaati yeniden hatırlamamız, ahdimizin türküsünü daha yüksek sesle söylememiz gerekiyordur sadece. Varsın bazı şeyler yere düşsün, eğilip almasını da biliriz. Pruvamız neta olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: