Özgürlük Üzerine;

Merhaba sevgili okur,

Şubat ayında özgürlük konusuyla sizleri karşılıyoruz. Dünya felaketten felakete sürükleniyor; gerçekten yazacak, konuşacak tek konumuz özgürlük mü diye soranlarınız olabilir. Hemen cevaplayalım: Kocaman bir EVET! Özgürlük ama nasıl bir özgürlük dediğimde zihnime üşüşen ilk beyitler Ziya Paşa’nın “Hürriyet Kasidesi”nden oldu… 

Ne efsunkâr imişsin ah ey didâr-ı hürriyet
Esîr-i aşkın olduk gerçi kurtulduk esâretten

(“ey hürriyetin güzel yüzü, sen ne büyüleyici imişsin.Gerçi esaretten kurtulduk derken senin aşkının esiri olduk.”) 

Edebiyat fakültesinin ilk yıllarıydı. Pek çok arkadaşım gibi bu beyitleri anlayabilmek için ben de tarih kaynaklarından tutun da tahlil kitaplarına varana kadar fazlaca araştırma yaptım. Cahil aklı, anladım sandım… Şiirin okudukça derinleşen bir mânâ denizi olduğunu fakülteden mezun olduktan sonra yıllar geçmesine rağmen yenilerde idrak edebiliyorum. 

Özgürlük aşkı nasıl bir şeydir? Mesela sınırını kim çizer? Benim özgürlüğüm nerede başlar da bir mültecininki benim sınırımın neresinde bir dikenli tele takılır? Kaybolan, öldürülen çocuklarının özgürlüğüne kim el koymuştur? İstemediği halde zorla kendisinden yaşaması istenilen bir hayatın dayatıldığı kadınların özgürlüğü hangi bulutun ardına gizlenmiştir? Düşüncesinden dolayı parmaklıkların ardında kaç şairimiz yaşlanmıştır ya da kaç dar ağacı kaç özgürlüğün kanatlarını yağlı bir urgana bağlayıp yok etmiştir? Kan davalarında özgürlüğü kan kırmızıya boyanan kaç masum genç vardır? 

İnsan aşık olduğu şeyin esiridir. Hürriyete aşıkolduğumuz gün değil de onu kendimize has zannedip fütursuzca haklar ve canlar ihlal ettiğimiz gün yeniden çizildi aslında dünyanın kaderi… Bugün titriyorsa yerler… Yangınlar, seller, ölümler bırakmıyorsa yakamızı içinde misafir olduğumuz dünyanın ellerine pranga vurduğumuzdan özgürlüğü ona hakim olmak sandığımızdandır… Aşk boğmak değil aşk özgür bırakmaktır! 

Özgürlüğü sevgi sevgi, şefkat şefkat; insanlığın arasına dikenli tellerle sınırlar koymadan özgür bırakalım. En başta da esir olduk derken esir aldığımız hürriyeti özgür bırakalım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: