THE HELP – DUYGULARIN RENGİ

Kendi kararlarını verebilmek, geleceğe dair hayallerinin sana dayatılan hayattan daha farklı olabilmesi, hem diğeri olup hem de sözde eşit olmak değil sadece eşit olabilmek ya da doğruları söyleyebilmek… Özgürlüğün herkes için farklı tanımları olabilir. İşte bu farklılığa neden olan perspektiflerin bir kısmını tek bir filmde görmek mümkün: The Help ya da Duyguların Rengi.

2011 Amerikan yapımı olan The Help, aslında bir kitaptan uyarlanmış (yazarı KathrynStockett). Filmin senaristi ve yönetmeni Tate Taylor. Filmin başrolünde Emma Stone, iyi bir gazeteci olmayı hayal eden ama henüz yerel bir gazetede temizlik köşesini hazırlayan Eugenia “Skeeter” Phelan’a hayat veriyor. Diğer taraftan filmin asıl konusu olan siyahi hizmetçileri canlandıran Aibileen Clark rolüyle Viola Davis ve Minny Jackson rolüyle Octavia Spencer var. Filmimizin kötü karakteri ise HillyHolbrook rolüyle Bryce Dallas Howard.Aslında Amerika’nın geçmiş dönemlerindeki siyahilerle ilgili meseleleri anlatan çok sayıda filme rastlamak mümkün. Bu filmin diğerlerinden farkı ise siyahi mevzusunu hem renk fark etmeksizin zorlayıcı bir meslek olan hizmetçiler üzerinden ve hem de kadınlar açısından anlatması olabilir.

The Help, 1963 yılında Missisippi’nin Jackson şehrindeki siyahi hizmetçilerin beyaz işverenleriyle olan ilişkilerini dönemin siyasi olaylarının da paralelliğinde anlatıyor. Sözü geçen beyaz işveren hanımlar, mükemmel ev hanımı olma yolunda birbirleri ile yarışırken çocuklarına bakma görevini sahibi olduklarını düşündükleri siyahi hizmetçilerine vermekteler. Bununla birlikte “çocuklarını sadece siyahilerin taşıdığı hastalıklardan koruyabilmek için” evlerinin dışına çocuklarını emanet ettikleri siyahiler için ayrı bir tuvalet yaptırırlar. Bu durum her ne kadar normal gibi görünse de kendisi de bir siyahi hizmetçi tarafından büyütülmüş olan Skeeter durumu yadırgayanlar arasındadır. Skeeter, her ne kadar beyaz ev hanımlarının sosyal çevresinde olsa da onlardan farklıdır. Bu farklılığını, işverenlerinin her türlü kaprisine katlanarak işlerini yapmaya çalışan ve bazen iftiralarına maruz kalan siyahi hizmetçilerin hikayelerini anlatmak istemesiyle gösteriyor. Skeeter’ın bu fikri her ne kadar kendi için heyecan verici olsa da hizmetçiler için hem korkutucu, cesaret isteyen hem de işleri için bir tehdit unsuru olarak görünür. Skeeter ilk olarak kendi oğlunu ırkçılık yüzünden kaybeden ve çok sayıda beyaz çocuk büyüten Aibileen Clark’ı ikna eder. Ondan sonra ise onun en yakın arkadaşı cesur ve cüretkâr Minny Jackson aralarına katılır. Her ne kadar kimliklerini gizleyerek hikayelerinianlatıyor olsalar da kendilerini hala bir tehdit altın hissederler. Fakat Minny’nin bulduğu çözüm ile hikayelerinin hem yaşadıkları şehirde geçtiğini herkes anlayacak ama hiç kimse bunu itiraf edemeyecektir. (Burası herkesin hoşuna gitmeyebilir yalnız.) Skeeter’a röportaj verenlerin sayısı yaşanan olaylar neticesinde artar. Neticede kitap basıldıktan sonra büyük bir yankı bulur. Fakat sürekli hasıraltı ettikleri gerçekleri görmeyi herkes kolayca hazmedememiştir. Film her ne kadar sadece siyahilerin hikâyesini anlatıyor gibi görünse de Skeeter karakterinin sosyal çevresine rağmen kendi gibi olma mücadelesi de oldukça keyif verici. Özetle film zorlu zamanların naif bir mücadele örneğini anlatıyor.

Hâsılı siyahilere yapılan ayrımcılık her ne kadar tarihte kaldı desek de ayrımcılık, ötekileştirme dört bir yanımızı hali hazırda da sarmış durumda. Bu yüzden öteki dediklerimizin bizden farkına bakmaktansa herkesi koşulsuz kabul etmeye çalışırsak belki hem kendimize hem de karşımızdakine sevebilme özgürlüğü tanımış oluruz…

Birisi “THE HELP – DUYGULARIN RENGİ” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: