Birbirimizin Vatanı

Merhaba sevgili okur. 

Zor günlerden geçiyoruz. Ateşin yalnızca düştüğü yeri değil ateşte yanan yüreğin acısını bilen herkesin içini dağladığı günlerden… Sahiden geçiyor muyuz? Geçecek mi bu günler? Bir de diyeceğim ki kim koydu bu aşılmaz sınırları aramıza? Sorulacak öyle çok soru var ki sevgili okur. Toplum olarak çok yorgunuz. Verilecek bütün cevaplar tüketilmiş gibi sanki içimizde. 

Yine de diyorum, yine de bir umutlar yöresi Anadolu. En kor, en kıt olduğu zamanlar toprağına irfan tohumları ekilen; Yunus Emre’nin “Ben gelmedim dai (kavga) için, benim işim sevi için” dediği yerden selamlamak istedik sizi bu sayıda. “Vatan” olsun dedik bu ayın konusu. Yazarlarımız kelimenin etimolojik kökenine ve bizler için neler ifade edebileceğine fazlasıyla değindiler. Bütün yazıları severek okuyacağınızdan şüphem yok.  

Konuyu seçerken bu konuyu kelimelere dökmenin bu kadar zor olacağını düşünmemiştim hiç. Yine bir şiirde denk geldiğim bir dizeye sığınabildim: “Türkiye, ağır yüktür kemiği çatırdatır.” Öyle ya sevgili okur vatan deyince şehit deriz biz. Eş anlamlı iki kelime gibi gelir bize. Bayrak ve kan kelimeleri de öyle. Yine bir şiirde en güzel şekliyle ifade ediyor ya: “ Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Bugüne kadar ne söylenmişse vatan için hepsi eksik hepsi az gibi.

Ben bu sayıda sizlerle yeniden hatırlamak istedim sevgili okur. Aynı vatanın üzerinde aynı ekmeği bölüştüğümüzü, birimiz düştüğünde diğerinin kaldıran el olduğunu. Haksızlığa, zulme, darbeye bayrağın kanını çoğaltacak her fitneye dimdik duruşumuzu hatırlayalım istedim. Vatanın biz, bizim de birbirimize vatan olduğunu hiç unutmayalım. Türk milleti için böyle geldi bu gerçek böyle de gider… Bu vesileyle tam zamanı gelmişken Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere bu aziz vatan ve bizler için kanını bayrağa boya eylemiş bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Şehadetlerimiz kabul, vatanımız aziz, huzurumuz daim olsun…

Birisi “Birbirimizin Vatanı” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: