Bir Hayat Geçti Başımızdan

“Kıyamet yaklaşıyor”, “Dünyanın sonu geldi”. Şu sıralar ne çok söyler-duyar olduk bu ve benzeri cümleleri. Fani lezzetleri acılaştıran ölümü sıkça anınız buyruldu. Biz ise o ölümü sıkça unuttuk. Yaşayıp tükettiğimiz her yeni gün kıyametimize yaklaştırmıyor muydu? “Kişi ölünce kıyameti kopmuştur.” Eee ölümlü dünya. Dünya var olduğu günden itibaren kıyamete yaklaşıyordu. Kıyametin yaklaşıyor olması yeni bir haber değil. Ölümü kendi hayatlarımızda hissetmeden acısını hissetmedik fakında mısınız? Gözlerimizin önüne manşet manşet serildi öldürülen milyonlarca çocuğun katliamı. Ne yaptık? Alıştık. Sıradanlaştı. Yanı başımızda suçsuz insanların başına bombalar yağdı, camilerimize saldırdılar. Hello brother! Hatırladınız mı? Bize gelmemişti ki kurşun. Bomba bizim evimize isabet etmemişti ki… Bana dokunmayan yılan bin yaşasın! 

“Kıymetini bilmediğimiz ve şükrünü tam anlamı ile eda edemediğimiz her nimet, içimizde derin bir hasrete, ahirette de büyük bir hesaba konu olacak…”

İman, sağlık, gençlik, ilim meclisleri, camii, cemaat, dostlar ve daha sayamayacağımız yüzlerce nimet…

Cemaatle namazın kıymetini bilemedik camiiler küstü bize…

Hac ve Umre’nin ruhunu ihmal ettik. Kâbe kendini kapattı bize…

İlim meclislerinin hakkını veremedik kapılar kapandı bize…

Kardeşlerimizle karşılaştığımızda bir mü’mine yakışır gibi selamlaşamadık hasret kılındı bize…

Kala kala evlerimiz kaldı hayatlarımızda. Onlarda çoktan işgal edilmişti. Bari onlara sahip çıkalım. Düştüğümüz yer orası, orayı ihya edelim. Asla umutsuzluk yok. Hayat devam ediyor ve bu hayat bizden Allah’a kulluk etmemizi ve yeryüzünü imar etmemizi bekliyor. Öyle haydi Bismillah” dedi kıymetli bir hocam. Hakkını hakkıyla yerine getiremediğimiz her şey için… Hayat evde de devam ediyorsa devam edeceğiz yaşantılarımıza. Biten her gün ömrümüzden alıyor. Peki, biz biten günden ömrümüze ne katıyoruz? Kendimizi sorgulamanın ve inşa etmenin tam zamanı. 20’yi aşkın gün geçti. Of sıkıldım, pof sıkıldım diyene de geçti, fırsattan istifade evde çalışıp çabalayana da geçti. Hangisine kattı geçen günler ömründen eksiltirken? Nasıl bakarsa öyle görür insan, nasıl görüyorsa da ona göre yaşar. İyiye bakacağız, güzeli göreceğiz, yaşantımızı kıymetlendireceğiz. 

Bizde kendinden üflediği ruhu var Allah’ın. Canımız bize emanet derken sadece beden kastedilmiyor. Ruhta canın bir parçasıdır. Beden sağlığımıza özen gösterirken ruh sağlığımızı ihmal edemeyiz. Hatta ruh sağlığımıza beden sağlığımızdan çok daha fazla özenmeliyiz. Hatırlatmakta fayda var ruhtaki çöküntüler bedende tahribata yol açar. O yüzden birçok hastalığın temeli ruhsaldır (psikolojiktir). 

Bu süreç öyle ya da böyle bitecek. Bize düşen en az zararla mümkünse zarara uğramadan bu zorlu süreci geçirmek. “Tehlike geçti. Artık gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilirsiniz” dendiği gün çoğumuz evlerimize döndüğümüz o gün ki gibi çıkmayacağız dışarı. Evde kaldığımız günlerde, hedef tahtımıza oturttuğumuz hayallerimiz için her gün bir yeni basamak atlayalım, dışarda rahatça dolaşabileceğimiz günler adına…

Hasretini çektiğiniz sevdiklerinize mesafeli olduğunuzu düşünmeyin. Mesafeler bedenler içindir. Kalplerin kapsama alanı sevdiği kalbe kadar ulaşır. Aramızdaki ruh santralini de göz ardı etmemek lazım. 

Biz bize iyi geleceğiz. Kalbimizde taşıdığımız Allah sevgisine tutunacağız, iman tahtasına dayanacağız ve sonunda öyle ya da böyle felaha ereceğiz. “Eğer inanıyorsanız (sonunda) galip ve üstün gelecek olan sizsiniz” buyurdu Allah.

Hey yavrum hey! Gözümle göremediğim, kimden bulaşacağını bilmediğim bir virüs mü inancımı yıkacak her şeyin Ondan geldiğine inandığım yaratanıma? Tedbir bizden, tevekkül bizden. Duyularının ötesinde bir hal ile varlığını O’ na teslim eden İbrahim’in (as) teslimiyetiyle inanacağız.

Bakıp görmeyi, görüp yaşamayı, yaşadıkça göreceğiz…

Ramazana kavuşma duası, teravihsiz camiilerin burukluğu, iman tazeleme umuduyla, Allah’la kal sevgili okur… Allah’la kal, Allah’a bağlı kal ve şeytanı kudurt! Her şeyin sonunda ‘Bir ömür geçti başımızdan’ diyeceğiz.

Bir Hayat Geçti Başımızdan” için 8 yorum

  1. Harika bir yazı daha. İremnur Hanımın yazılarını çok severek okuyoruz. Teşekkür ediyoruz. Yazılarınızı heyecanla bekliyoruz♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️😇😇😇😇😇😇

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: