Dolunay’a Düştü Çenesi

Güneş günle vedalaşırken gökte kendinden geriye âhenkle dans eden renkler bırakıyordu. Gün batımını sırf âhenkli dansı görebilmek için kaçırmamaya çalışırdı. Gün batarken içine hicret ediyordu kendinin, karanlıktaki ıssızlık rahat hissetmesini sağlıyordu. Ay’ı ve yıldızları izlemek kalbine tarifsiz bir huzur bırakıyordu. Çocukken konuşmacı annesiyken anlatan Aydedeydi masallarını. Aydede’ye duyduğu muhabbeti çocukluğuna borçluydu. Artık çocuk değildi… Çocukken çok istediği büyümenin ağırlıklarını yüklenmeye başlamıştı.

 O gece ayı ve yıldızları izlerken “Şimdi anlatma sırası bende Aydede! Benim anlatacaklarım masalsı olmayacak, sen terapistim olacaksın bende anlattıklarıyla kalbini tamir etmeye çalışan hasta” dedi dolunaya. Ve başladı kalbinden gelenleri diline vurmaya: “İnsan olmaya meylettiğim ilk andan beridir sabırla yoğruluyorum. 6 gün savaşları! Annemin karınına gelinceye kadar diğer hücrelere sabretmişim, hatırlamasamda. Beklemek benim yazgım… 9 ay beklemeşim, sabretmişim bebek olarak gelmek için dünyaya. Doğdum ve her şey insan olmamla başladı. Bebekken de bekledim, farkında olmadan sabır eğitimi alıyordum. Yürümeyi, konuşmayı, yemeğimi kendim yemeyi, büyükleri anlayabilmeyi… Bebekliğim geçti ve çocuk oldum. Yine bekledim! Beklerken neyle karşılaşacağımı bilmediğim büyümeyi bekledim ve istedim. Bu aşamaya kadar beklediğim ne varsa geldi. Gelmesini sabırsızlıkla beklediğim büyümekte geldi…  Ben büyüdükçe dünya çirkinleşmeye başladı. Belki de hep çirkindi ama bunu idrak edecek aklım yoktu. Ah canını sevdiğim çocuk aklı! Şimdiyse şairin ‘Bu muydu uğruna annemin karnını tekmelediğim hayat!’ dediği yerdeyim.

Dünyayla birlikte çirkinleştiğimi hissediyorum. Açlıktan, susuzluktan ölen çocukları izliyorum, başına bombalar yağarak bedenleri paramparça olan masum insanları izliyorum, vatanlarında vatansız kalanları izliyorum, en çokta sahipsiz çocukların kanlarını içerek gençleşen Hollywood yıldızlarını izliyorum… Olduğum yerden öylece bekleyerek izliyorum. Sabır bekleme sanatıysa, her bekleyen güzel mi ifa eder sanatını?  Hem ayrıca her sabrın sonunun selamet olduğuna inanmıyorum artık. Her sabreden dervişte muradına ermiyor. Kötümser değilim Aydede bilakis iyimserlerdenim. Her beklemenin, her sabretmenin güzel olmayacağı kanaatindeyim sadece. Sabır bir sanattır ve onu ifa eden sanatçının nakışlarına göre güzelleşir ya da çirkinleşir. Yakup’ta bekledi, sabretti, Yusuf’u kuyuya atan kardeşleri de… Peki ya ben hangisinin sabrıyla sabırlanacağım kire bulanmış dünyada?  Son nefesime kadar dünyaya sabrederken kirine kir katan değil, kirinden arındıranlardan olmaya ‘VARIM’ diyorum! Her istediğim hemen olmayacak biliyorum. Sabrımın sonunda gelecek güzelliklere daha büyük sarılırım. Kendi yaşantımı zedeleyen her musibete sabır gösteririm. Başka yaşantıları etkileyen musibetlere denk geldiğimdeyse erdemli olmaya yeminli asker gibi musibetin izalesine destek olurum. Sanatçının sabır sanatını güzel icra etmesinin yolu da bu olsa gerek ha Aydede, ne dersin? Aaa, ama Aydede olmuyor ki böyle, çocukken benden çok sen konuşurdun şimdiyse sorduğum sorularla yolumu bulmamı istiyor gibisin. Pekâla, hem sanatımın güzel olmasını istiyorum hem de çirkinleşen kalbimi güzelleştirmeyi…

O etrafında dönüp durduğun dünya var ya hiçbir zaman cennet kadar güzel olmayacak. Sen onun etrafında dört dönerken o güneşin etrafında dönecek kadar hain. Ben onun içinde yaşarken her şeyden çok ona sabredeceğim, ondan gitmeyi bekleyeceğim, bir yandan onu güzelleştirmeye çalışırken…

Ooo, saat epey ilerlemiş, yıldızlar kayboldu, rengini açtığına göre seninde gitme vaktin gelmiş. Sen gidince kuş cıvıltıları geliyor, güneş geliyor, denkleşemeseniz de… Benim de dışıma hicret etme vaktim geldi. Amacımı söyleyip vedalaşıyorum: BİRİCİK HEDEFİM UÇMAĞA VARMAK. Hoşça kal Aydede…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: