Mahza Kitaplığı: Çalıkuşu

Herkese merhabalar sevgili okur. Bu ay yine muhteşem bir kitap önerisi ile karşınızdayız. ÇALIKUŞU.

Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan bu eseri belki çoğunuz okumuşsunuzdur belki de dizisi/filmi çekildiği için izlemişsinizdir ama mutlaka duymuşsunuzdur. Duyanlar ve duymayanlar gelinhep birlikte bu kitabı inceleyelim.

Reşat Nuri Güntekin’in 1922 yılında Vakit Gazetesi’nde yayımlanan romanıdır. Reşat Nuri Çalıkuşu’nu aslında dört perdelik ‘’İstanbul Kızı’’ ismiyle bir tiyatro eseri olarak yazmış fakat bir tiyatro eserine göre oldukça uzun olduğu için romana çevirmek zorunda kalmıştır. Ağırlıklı olarak Anadolu’da geçen ve arka planda Osmanlı Devleti’nin son dönemlerini anlatan bir romandır. Şimdi gelelim romanın ana kahramanı Feride’ye nam-ı diğer Çalıkuşu’na. Feride küçük yaşlarda annesini kaybetmiş babası da onu teyzesi Besime Hanım’ın yanına bırakmıştır. Yaramaz, haşarı ve deli dolu olduğundan dolayı ona Çalıkuşu lakabı takılmıştır. Yatılı Fransız Mektebi’ni bitirmiş ve teyzesinin oğlu Kamran’a zamanla aşık olmuştur lakin bu aşk karşılıksız değildir. Bir gün Kamran’ın kendisine ihanet ettiğini duyunca diplomasını aldığı gibi kendisini Anadolu’ya atar. Anadolu’nun çeşitli köylerinde öğretmenlik yapar, köydeki çocukları kendi evladı gibi sever, sahip çıkar. Ne yüreğine saplanan aşk acısı, ne maddi zorluklar onu yıldırır. Naifliğiyle yürek burkan Çalıkuşu’nun Anadolu’nun geri kalmışlığına, insanların bağnazlığına, acımasızlığına karşı dik duruşu, başını eğmemesi, güçlü duruşu sizi sarsabilir hatta ağlatıp ‘ben olsam pes ederdim’ dedirtebilir. Güzelliği sebebiyle Feride’ye atılan iftiralar, hakkında çıkan dedikodular neticesiyle babası yaşındaki Doktor Hayrullah Bey ile formalite bir evlilik yapar, Hayrullah Bey kendisini kızı gibi sever, korur ve sahip çıkar. Hayrullah Bey Feride’nin tuttuğu günlüğü bulur, Kamran’a olan aşkını okur, ömrünün son yıllarında Feride’den vasiyeti olarak teyzesinin evine dönmesini ister. Feride’yi Çalıkuşu’ndan Gülbeşeker’e, İpekböceği’ne ve yeniden Çalıkuşu’na dönme hikayesini baştan sona okurken duygu seline kapılacaksınız, onunla kahkaha atıp onunla üzüleceksiniz.

Dünya edebiyatında kadın tiplemesinin en güzel örneğidir belki de Feride, bu zamana kadar okuduğum hiçbir romanda kadından bu kadar güzel bahsedilmemişti.Aslında sevgili okur hepimiz Feride kadar güçlüyüz sadece bunu hatırlamamız gerekiyordur, işte bize kendimizi hatırlatabilecek bir kitap ‘’Çalıkuşu’’nu mutlaka okumalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: