Aşık Olalım

Merhaba cânım okur. Bu ay Mahza’da aşk var. Kasım geldi çattı. Mahza yazarları da bu durumdan istifade bu dergide hiç ele alınmayan “aşk” konusunu işlemeye karar verdi. Şu konuda müsterih olabilirsin temamız “Kasım’da aşk başka” değil çünkü aşk yalnızca bir yerde, bir ayda, bir insanda başka olmaz aşk her zaman her koşulda başkadır.

Ne yalan söyleyeyim insan düşünmeden edemiyor aşk dediğimiz duyguyu biz mi çok büyüttük acaba diye. Masallardaki aşka inandık; Dağları delen Ferhat, çölleri aşan Mecnun, savaşı göze alan Helen… Daha nicesi bizim aşk kavramımızın çerçevesini oluşturdu belki. Öyle ya hep “kavuşamazsan aşk olur” diye inandık. Belki bu imkansızlıktı aşkı cazip kılan. Ulaşılmaz oluşu çekici gelmişti insana. Kimi bu yetişememe durumunda yataklara düşerken kimi için mundar oldu aşk… Yaşayamayanlar inanmadı, yaşayanlar adanmadı belki.

İnsanlar üzerine filmler çekti, romanlar yazdı. Öyle güçlü bir duygu ki Nazım’a şarkı dinlemekten vazgeçip şarkı söyletmeyi istetti. Bir pervanenin öleceğini bile bile ışığa uçmasına sebep oldu. Bazen Fahriye Abla oldu bazen Delikanlı. Bazen bir çocuğun gülümsemesi bazen bir tomurcuğun filizlenmesi bazen de bir tas çorba aşk oldu. Şekil değiştirdi, mekan değiştirdi, muhatap değiştirdi ama aşk hep oldu.

Aşk hep olsun cânım okur. Biz aşka inanan insanlarız. Sevgiliye de duyulsun, manolyalara da. Bir fincan kahveye de aşık olalım iki güzel söze de. Mesnevi’yi dinlerken de aşık olalım Deli Kızın Türküsü’nü dinlerken de. Köşeyi dönerken çarpışıp kitapları düşürünce de, aynı idealler uğruna aynı safta dururken de aşık olalım. Yani biz aşık olalım, aşık olalım ki aşk hep olsun.

Aşık Olalım” için 2 yorum

  1. Bu yazıda aşk ı okurken , aşk kadar güçlü olan şiirden geçiyor yollarımız. Tekrar tekrar okunası bir yazı, yüreğinize, kaleminize sağlık…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: