Mahza Kitaplığı: Cemile

Herkese Merhabalar! Bu ayın teması “aşk” ben de size aşk dolu bir romandan bahsedeceğim. Kahveleriniz hazır ise eğer başlayalım mı?

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’a şöhretini kazandıran ve dünyanın en güzel aşk hikayesi kabul edilen Cemile’den bahsedeceğim. Cemile çok güzel bir kız ve durumu iyi olan bir aileye gelin olmuştur. Ailedeki herkes onu çok sever, benimser. Cemile’nin hayat dolu, neşeli ve bazen de uçarı tavırları olsa da bu kimsenin gözüne batmaz. Eşi Sadık askere gider ve uzun süre cephede kalır bu esnada kaynı yani olayları anlatan kişi aynı zamanda, ona hayran olmaktan kendini alamaz.

Köye gelen komutan cepheye erzak taşınmasını ister, Cemile ve Sadık’ın erkek kardeşi cepheye erzak taşımaya başlarlar, bir süre sonra cepheden yaralı dönen Danyar isimli genç de onlara katılır, hep birlikte cepheye erzak taşımaya başlarlar. Aradan zaman geçtikçe Cemile ve Danyar birbirlerine yakınlaşmaya başlarlar, birbirlerine aşık olurlar, Sadık’ın kardeşi bunun farkındadır ama onların masum gördüğü aşklarına ses etmez, bir gün Danyar ile Cemile, Sadık’ın savaştan dönmesine yakın kaçıp giderler, savaştan dönen Sadık bir müddet Cemile’yi arasa da aslında gittiğine sevinmiştir, Sadık’ın kardeşi yani anlatıcı kişi ise Cemile gittikten sonra ona aşık olduğunu, aslında ona hayranlıktan daha fazla duygular hissettiğini romanın şu son cümleleri ile anlatır:

Aklımı kaybetmiştim sanki. Dereye dalıp, suların içinde arkalarından koşmaya başladım. Hızla giderken birden düşüp yuvarlandım. Gözlerimden çeşme gibi yaş akıyordu. İşte o zaman yerde uzanıp yattığım o anlarda, birden anladım Cemile’yi sevdiğimi. Evet, sevmiştim ve bu benim ilk çocukluk, ilk gençlik aşkımdı an ben yalnız Cemileden ve Danyar’dan değil, çocukluğumdan da ayrılmıştım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: