Nergis Neşesi

Ellerim bir boşlukta sallanıyor. Parmak uçlarımdan küçük bir iğne deliğine geçirilmiş iğne oyasının ipi gibi sızım sızım esiyor rüzgâr. Dağıttığı yapraklarda ömrüm var, görmüyor. Ben de görmüyorum bugünlerde. Ne dışarıda olup bitenleri, ne içimde yanıp kül olan ormanları… Görmek için de hiçbir şey yapmıyorum. Kısaca “yapmak” insan için iradenin onayıyla gerçekleşen bir eylemden öteye geçemiyor.

Oysa doğmak öyle mi? Haykırışlarla geldiğimiz dünyada – hele ki bu çağda – sıcacık bir anne kucağına düşeceğine hangimizin garantisi vardı ki! Benim yaptığım ancak iradesinden benim sorumlu tutulmadığım bütün “yapmak” larım için teşekkürler Allah’ım.

Sevmek mesela; bir çiçeği diğerinden çok sevmemize sebep olan çiçeğin sadece rengi ve kokusu mudur? Bir arkadaşım var; rengarenk saksılarda birbirinden güzel kaktüsler büyütüyor. Hoşlanılmayanı güzelleştirmenin bir yolunu buluyor. O kaktüsleri çok seviyor, ben papatyaları. Ve severken irademe ihtiyaç duymuyorum. Bunu benim yerime kalbim “yapıyor”.

Neleri irademle yaparım diye düşünürken fark ediyorum birden. İyi olan, iyileştiren bütün yapmaklar Allah’tan; kötüleyen, kötüleştiren bütün yapmaklar benim zaafımdan. Biliyorum bütün hırsızlar suçlu göklere küsüşümden, masumiyetimi, merhametimi yitirişimden. Ne de olsa kurulacak; Süleyman’dan hakkını alacak karıncayı göreceğim o büyük Hak divânı da. Bunu bilmek bile yetiyor işte rahatlatmaya.

Hayatımı düşünüyorum sonra. Yapıp ettiklerime bakıyorum. Onlar kağıttan bir gemiyse hayallerim hep mavisinde kaybolduğum koca bir derya. Beni insan “yapan” ise ıslanan gemileri toplayıp yerine kurularını yapmak. Çünkü kainatın düzeni de hep böyle değil mi? Yapamadığın her bir işin ardına yaptığın güzel bir iyilik ulamak. Yüce kitabımızda da diyor ya hani yaşamın özünün iradeye bağlı olan “yapmak” lardan meydana geldiğini. Ne zaman okusam yapamadıklarımdan kararan gönlüme bir nergis neşesi doğuyor:

“Her kim iyi bir iş yaparsa kendi lehine, her kim de kötü bir iş yaparsa kendi aleyhinedir, sonra hep döndürülüp Rabbinize götürüleceksiniz.” (Kuran-ı Kerim 45:15)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: