Gönül Yapmak

"Gönül kırmak daha çok kendimize haksızlıktır
Önce sevdiklerimizi yok eder, sonra da ağlatır bizi
Küllerin ardından"

Gönül kelimesi, dilimizde Eski Türkçeden beri kullanılan bir kavramdır. Gönül; iman, sevgi ve nefretin, iyi ve kötü bütün duyguların kaynağı kabul edilen kalbin manevî yönüdür. Manevî bir yönü olduğundan dolayıdır ki; kırılgandır, hassastır, nahiftir…

Bütün insanoğlunun bir kalbi ve o kalbin içinde muhafaza eylediği bir gönlü vardır. Hepimizin gönlünde farklı farklı duygular ve hisler bulunur. Kimi zaman gönlümüzde kocaman bir sevgi yumağı büyütür, kimi zaman ise öfkeyle doldururuz onu. İyi ve kötü her duygunun kökeni burasıdır. Sevgiyi, aşkı, muhabbeti, cesareti, hevesi ve neşeyi gönlümüzden alırız. Bu duyguların hepsine gönül kaynaklık ettiği için onu muazzam bir köşke benzetiriz.

Sadece şimdi değil yüzyıllar öncesinden bu yana gönül bir köşke, saraya benzetilmiştir. “Gönül bir sırça saraydır, kırılır yapılmaz” demiş atalarımız. Atalarımız gönlü sırça bir saray olarak tarif etmiş, gönlün nahifliğini bu sözle dile getirmişlerdir. Demek ki gönül; her zaman kırılgan imiş, hassas imiş… Sırça bir saray imiş… Hepimiz biliriz ki sırçadan yapılmış bir şey kırılırsa bir daha aynısının yapılması çok zordur. Çünkü sırça kırıldı mı bir kere paramparça olur, tüm parçaları yeniden bir araya getirmek de o an için imkânsız olur. Aslında sadece o an için değil, ilerleyen zamanlarda da tekrar aynısını yapmak oldukça güçtür. Gönül de cam gibidir, bir kere kırıldı mı tekrar onarılması zordur. Gönül sadece sıradan bir sırça parçası değildir, o sırçadan yapılmış bir saray gibidir. Sırça bir köşkü inşa edip yıktıktan sonra birebir aynısını yapabilir misiniz? Belki usta isimler için bile zordur bu durum. Aynı köşkü yeniden yapmak emek ister, sabır ister, zaman ister… Gönül için de durum bundan ibarettir. Bir kez yıktın mı onu bir daha tamir etmesi zor olur. Onun da yeniden yapılması emek ister, sabır ister, zaman ister…

Tek bir tane gönül değil tüm gönüller sırçadandır. Her insan sırça bir köşke sahiptir. Bir insan bir köşk, bin insan bin köşk… Bu kadar köşk varken onları neden kıralım ki? Neden yeniden yapmak için bu kadar uğraşalım ki? Bırakalım o sırça köşk olduğu gibi kalsın, kırılmadan, yıkılmadan ve incinmeden… Bunu başkalarının köşkü için yapalım tabi ki, ama kendi köşkümüzü unutmayalım. Onun için de aynı şeyleri yapalım. Kırmayalım, yıkmayalım, incinmeyelim. O sırça köşkü nefret ile doldurmayalım. Başkalarının da kendi köşkümüzü yıkmasına izin vermeyelim. Kendi köşkümüze sahip çıkarken karşımızdakinin köşküne de zarar vermeyelim. Kırmadan, yıkmadan, kırılmadan, yıkılmadan yapalım.

Yıkmak kolay ama yapmak çok güç. Ama siz gönül yıkanlardan mı olmak istersiniz yoksa gönül yapanlardan mı? Bana kalsa hep gönül yapanlardan olmak isterim. Çünkü yeniden bir sırça köşkü inşa etmek büyük bir iş benim gözümde. Haydi gelin, hep birlikte gönül yıkanlarda değil de gönül yapanlardan olalım. Biliyorum hep gönül yapmak zor ama imkânsız değil!

Birisi “Gönül Yapmak” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: